fallback

Германия се противопоставя на решението на ЕК за газа и ядрената енергия

Берлин призова Брюксел да промени процедурата за одобрение на правилника на блока за устойчиви инвестиции

16:10 | 22.01.22 г. 12
Автор - снимка
Създател

Германия заяви, че се противопоставя на предложението на Европейската комисия (ЕК) за класифициране на ядрената енергия като устойчив енергиен източник, което същевременно подкрепя употребата на природен газ като преходно гориво по пътя на Европейския съюз (ЕС) към въглероден неутралитет. 

В писмо, изпратено от федералното правителство до Брюксел късно в петък, Германия също призова изпълнителната власт на блока да промени процедурата за одобрение на правилника на блока за устойчиви инвестиции, за да даде на държавите членки и на Европейския парламент по-голямо право на глас, съобщава Bloomberg.

ЕК очаква коментари от страните от ЕС до 21 януари относно проект на регламент, който подробно описва ролята на атомната енергия и газа в т.нар. таксономия.

„Колкото по-дълго работят атомните електроцентрали, толкова по-голям става проблемът с ядрените отпадъци“, се посочва в писмото на Германия, публикувано на уебсайта на Министерството на икономиката в събота.

Според германското правителство ядрената енергия не е устойчива.

Газът не може да се разглежда като устойчив източник на енергия в дългосрочен план, пише правителството, а по-скоро като преходно решение за ускоряване на трансформацията към зелена енергия.

„Газовите електроцентрали могат да улеснят бързия преход към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и намаляването на емисиите в енергийния сектор като цяло, да допълнят, а не да изместят възобновяемата енергия“, се казва в доклада.

Европа е изправена пред растяща съпротива срещу предложеното от нея добавяне на газа и ядрена енергия към нейната зелена пътна карта. ЕК казва, че е необходимо условно включване на тези енергийни източници, за да се откажат някои страни от въглищата и да се улесни преходът към чиста енергия.

Германия призова ЕС да вземе решение относно критериите за ядрената енергия и газа в процедура, която позволява по-широка политическа дискусия. Най-голямата икономика в Европа и четвърта по големина икономика в света би желала предложението да бъде подложено на обществени консултации и след това да бъде одобрено в обикновената законодателна процедура, при която е необходима подкрепата на мнозинството от националните правителства и Европейския парламент, за да влезе в сила като закон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:09 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още